no-img
سنجور

مقاله درمورد ربـا - سنجور


سنجور

ادامه مطلب

ZIP
مقاله درمورد ربـا
zip
دی ۱۴, ۱۳۹۶
24صفحه
۳,۰۰۰ تومان
۳,۰۰۰ تومان – خرید

مقاله درمورد ربـا


مقاله درمورد ربـا

« مقدمه »

ابوجعفر نزاري نقل مي‌كند كه حضرت امام جعفر صادق (ع) به شخصي بنام مصادف كه براي او تجارت مي‌كرد مي‌فرمود : اي مصادف زد و خورد با شمشيرها از بدست آوردن حلال آسانتر است.

اين كلام امام در دنياي اقتصادي كنوني ، نمود و جلوه بيشتري مي‌يابد. دنيايي كه پول ، داد و ستد ، تبديل ارزها ، بانك و بانكداري ، سرمايه‌گذاري و پس‌انداز بخش مهمي از زندگي  مردم را شامل گرديده است.

اين كلام امام در دنيايي كه انسان‌هاي مؤمن و آزاده براي جلب رضايت خداوند و داشتن زندگي سالم بدنبال « لقمه نان حلال » هستند و بايد با مظاهر جهان صنعتي و مالي نيز ارتباط داشته باشند يادآور جنگي در زير شمشيرها و سرنيزه‌هاست.

انسان به امرار معاش و زندگي اقتصادي وابسته است و از آن گريزي نيست و در روز حساب نيز اين زندگي اقتصادي و نحوه درآمدها و نحوه خرج كردن‌ها مورد سؤال قرار مي‌گيرد . بنابراين تنظيم امور مالي و اقتصادي فرد برمبناي قوانين وحي از اهم واجبات است.

حضرت علي (ع) در نهج‌البلاغه مي‌فرمايد : كسي كه بدون آموزش فقه اسلامي تجارت كند به رباخواري آلوده شود. (۲)

ربا از جمله رذيلت‌ها و حرام‌هائي است كه خداوند شديدترين تعابير (جنك با خدا و رسول او)  را در اين باره در قرآن كريم متذكر شده است در حاليكه در جهان امروز مسائل مربوط به اين پديده شوم گريبانگير زندگي روزانه مالي و اقتصادي و كسب و كار مردم مي‌باشد.

اين پژوهش بررسي كوتاهي درخصوص ربا و مسائل مربوط به آن و راههاي برون رفت از احاطه اين پديده غيراخلاقي و غير اقتصادي بر زندگي مردم است.

۱) محمدبن الحسن الحرالعاملي وسائل شيعه  ج ۱۲ ص ۲۹۳ حديث ۱

۲) نهج‌البلاغه حكمت ۴۴۷

« مفهوم ربا »

ربا در لغت به معناي زياد (اضافه) و نيز زياده بر سرمايه است.

عالمان لغت شناس ربا را چنين معنا كرده‌اند.

راوندي : اصل ربا زياده است و ربا زياده بر سرمايه است از جنس آن يا متماثلان.    (۱)

راغب اصفهاني : ربا زياده بر سرمايه است اما در شرع به زيادتي خاص اختصاص دارد.  (۲)

جعفري لنگرودي : ربا ، بيع همجنس با همجنس (مانند گندم با گندم) در مكيل و موزون به شرط اضافه گرفتن و يا در قرض دادن به شرط اضافه شدن (است) . بيع مذكور را بيع ربوي و قرض مذكور را قرض ربوي گويند.  (۳)

شهيد ثاني : ربا زياده است و شرعاً ، معامله يكي از متماثلان كه با كيل و وزن اندازه‌گيري مي‌شوند. در زمان شارع و يا در عادت ـ با ديگري است با زياده در يكي از آنها ، حقيقاً يا حكماً يا وام گرفتن يكي از آنها با زياده است هر چند با كيل و وزن اندازه‌گيري نشوند ، در صورتي كه زياده دهنده حربي نباشد و متعاقدان ، پدر ، فرزندش و زوج و زوجه‌اش نباشد.    (۴)

دكتر نيكو گلريز : ربا عبارت از بهره از پيش تعيين شده . اگر پول يا مالي به كسي قرض داده شود و شرط گردد كه وام گيرنده در سررسيد مبلغ يا درصد معيني علاوه بر اصل را تأديه كند استقراض ربوي انجام شده و مطابق نص صريح قرآن كريم اين معامله حرام و باطل است.  (۵)

ربا ، باليدگي ، سود بر سود است. در ايام جاهليت شخص جنس يا پول به يكي مي‌داد كه در زمان معين قيمت با اصل را بپردازد و چون بر وقت از پرداختن عاجز مي‌يافت به او مهلت مي‌داد ولي مقدار سرمايه يا قيمت جنس را مي‌افزود و اينگونه عمل چون تكرار مي‌شود در انجام به منازعه مي‌كشيد گاهي ميان افراد و گاهي ميان قبائل طرفين جنگ و منجر به كشتار مي‌شد.  (۶)

اصل ربا به معني زياده است.  (۷)

« ربا از نظر تاريخي »

« ربا در قرآن »

« ربا در روايات و احاديث »

« ربا در اديان الهي »

دين حضرت موسي (ع)

دين حضرت عيسي (ع)

« انواع ربا »

ربا از نظر ماهيت آن به دو گونه تقسيم مي‌شود : ۱- رباي معاملي     ۲- رباي قرضي

  • رباي معاملي :

 

 

ابعاد دنيائي ربا :

« ربا از نظر اقتصادي »

پرودون

ميلتون فريد من :

« چالش‌ها »

« نتيجه‌گيري »

ساير منابعموضوعات :
برچسب‌ها :
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاه ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *