no-img
سنجور

مقاله در مورد اهمیت آب در زندگی - سنجور


سنجور

ادامه مطلب

ZIP
مقاله در مورد اهمیت آب در زندگی
امتیاز 5.00 ( 1 رای )مقاله در مورد اهمیت آب در زندگی">
zip
دی ۱۶, ۱۳۹۶
13صفحه
۳,۰۰۰ تومان
۳,۰۰۰ تومان – خرید

مقاله در مورد اهمیت آب در زندگی


مقاله در مورد اهمیت آب در زندگی

آب از ديرباز و از بدو پيدايش حيات ،نقش اساسي در ادامه زندگي و طبيعتاً درموجوديت انسان ايفا کرده است. نقش آب در پيدايش و رشد حيات در نظريه‌هاي علمي نيز مدتها مورد توجه دانشمندان قرار گرفته و امروزه همه در آن اتفاق نظر دارند. آب همچنين بشر را به ايجاد شاهکارهاي فوق العاده مهندسي سوق داده است وساخت آبـراههاي سنـتي در دوران اوج قدرت امپراتوري روم وايران، ساخت سد هاي کوچک ،حمامهاي عمو مي ،چاهها و قنوات باقي مانده و لوله کشي هاي سفاليني مصداقي از شاهکارهاي فوق مي باشند .
در طول تاريخ اب عامل مهمي در شکل دادن به روش زندگي بشر توسعه تکنولوژي ،زبان، وفرهنگ بوده است. مع الوصف هزاران سال است که انسان به طريق مختلف با انجام فعاليتهاي کشاورزي و صنعتي و… به راحتي اب اين نعمت مقدس خداوندي را الوده مي نمايد .رشد روز افزون جمعيت و بدنبال ان افزايش نياز به امکانات و مواد اوليه باعث شده است که آبهاي زير زميني وسطحي با مواد شيميايي جديدي آلوده شده و با گذشت زمان مخازن اب سالم وگوارا به تدريج آلوده شده و کيفيت آب بخصوص منابع محدود آب شيرين کاهش يابد.هدف ازمقاله مروري براهميت وارزش آب ازنظراسلام وقرآن کريم است.

مواد وروشها: اين مطالعه بااستفاده ازمقالات،کتابها،سايتهاي اينترنتي ونيز بااستفاده ازآيات قرآن کريم جمع آوري شده است

يافته ها: در بيشتر اديان ازجمله اسلام،مسيحيت ويهوديت آب ماده پاک کننده محسوب مي شود.در دين اسلام تنها پس از وضو گرفتن(شستن بخش هايي از بدن با آب پاک) مي توان فريضه نماز را بجا آورد.

دخالت درجريان طبيعي آبها درجهان اسلام از روزگار ي که مردم اين سرزمينها پي به ارزش کشاورزي برده اند اغاز شد و اثار اين گونه دخالتها در بين النهرين و حاشيه دجله و فرات از هزارهاي ششم پيش از ميلاد بدست امده است.

با توجه به اين که دين مقدس اسلام از کوچکترين مسائل زندگي بشر فروگذار ننموده و آيات مقدس قرآن کريم به صورت مکرر نسبت به اهميت اين ماده در زندگي بشر اشاره نموده، با نگاه اجمالي به آيات قرآن کريم اشارات خداوند متعال به آب را بررسي مي‌نماييم.
در ۳۳ آيه از قرآن کريم خداوند مي‌فرمايد: بعد از خلقت آسمان‌ها و زمين ما آب رافرو فرستاديم تا زمين مرده را زنده نمايد و آب را مايه حيات و منشاء تمامي گياهان و حيوانات و مايه هستي مي‌داند آيات فوق عبارتند از:

سوره‌هاي نحل آيه ۱۰، ق آيه ۹، نحل آيه ۶۵، نمل آيه ۶۰، عنکبوت آيه ۶۳، روم آيه ۲۴، مرسلات آيه ۲۷، اعراف آيه ۵۷، يونس آيه ۲۴، هود آيه ۷، ابراهيم آيه ۳۲، حجر آيه ۲۲، بقره‌ آيه ۱۶۴، فصلت آيه ۲۷، زخرف آيه ۱۱، کهف آيه ۴۵، طه آيه ۵۳، حج آيه ۵، حج آيه ۶۳، مؤمنون آيه ۱۸، اعراف آيه ۴۸، عبس آيه ۲۵، نباء آيه ۱۴، لقمان آيه ۲۰، فاطر آيه ۲۷، زمر آيه ۲۱، انبياء آيه ۳۰، ملک آيه ۳۰، نور آيه ۴۵، فرقان آيه ۵۳، سجود آيه ۸، مرسلات آيه ۲۰، طارق آيه ۶٫

از آيه فوق يک نکته علمي و يک نکته اخلاقي استنباط مي‌شود:

الف) نکته علمي:همانگونه که مي‌دانيم حجم آب در اثر جامد شدن افزايش مي‌يابد و وزن مخصوص آن يا دانسيته آن کاهش پيدا مي‌کند (يخ روي آب شناور مي‌ماند) با دارا بودن اين خاصيت آب مانند گوه‌اي عمل مي‌کند که قطعات کوچک و بزرگي از سنگ‌ها و صخره‌ها را در اثر نفوذ و يخ زدن جدا کرده و عملي شبيه فرسايش انجام مي‌دهد. همچنين آب‌هاي زيرزميني قادرند که عناصر موجود در مسير خود را از جمله سنگ‌هاي رسوبي را حل نمايد اعمال فوق ممکن است در پاره‌اي از نقاط سبب جوشش و ظهور آب از ميان سنگ‌ها و صخره‌ها گردد و لذا در آيه فوق بنظر مي‌رسد به اين قدرت ويژه آب اشاره شده است.
ب) نکته اخلاقي: احتمالاً به آثار گناه و معصيت اشاره مي‌کند که منتج به قساوت قلب انسان‌ها گردد و لذا خداوند در آيه فوق مي‌فرمايد دل‌هايتان چون سنگ و يا سخت‌تر از آن شده است و اين هشدار بسيار مهم به انسان‌ها و نتيجه عواقب نافرماني خداوند را بيان مي‌کند.

آيات فوق عبارتند از سوره‌هاي اعراف آيه ۵۰، ابراهيم آيه ۱۶، واقعه آيه ۶۸، کهف آيه ۲۹، محمد آيه ۱۵ در آيات مذکور به ارزش والاي اين نعمت خداوندي اشاره مي‌نمايد که در آخرت نيز يکي از پاداش‌هاي انسان جاودانه و بهشتي خوردن آب گوارا مي باشد و لذا لازم است در حفظ و پاسداري از منابع محدود آب شيرين کوشا بوده و از آلوده نمودن اين ماده حياتي خود‌داري نماييم تا به عقوبت کفران نعمت خداوند دچار نشويم.

اهمیت آب و راه های استفاده از آن در شرایط بحرانی و اضطراری
آب کافی مهمترین همراه شما درانجام ماموریتهای اضطراری است  حتی در شرایطی که تشنگی خیلی شدید نیست می تواند باعث کند شدن فعالیت مغزی شما گردد , بنا بر این اولین قدم در شرایط بحرانی برنامه ریزی برای تهیه آب می باشد حتی در شرایطی که شما مطمین هستید نیاز مبرمی به آب ندارید . اگر آب در دسترس دارید در نوشیدن آب صرفه جویی نکنید زیرا نرسیدن آب کافی به بدن می تواند باعث گیجی , کند شدن ذهن و غلظت خون گردد همچنین کم آبی بدن می تواند باعث افزایش ترس و سرد شدن بدن گردد پس در شرایط بحران هرچند که آب کافی در اختیار نداشته باشید در مصرف آب صرفه جویی نکنید .
یک انسان معمولی می تواند برای مدت معینی بدون آب به زندگی ادامه دهد . مهمترین عامل از پای در امدن انسان آب نیست بلکه روحیه فرد و عوامل روانی می باشد . مدت زمان زنده ماندن بستگی مستقیم به دمای محیط و میزان تعرق دارد از این روی در شرایط بحران هرگز در زمان تابش خورشید حرکت نکنید و به استراحت بپردازید , زمانی که تابش خورشید به حداقل میرسد بهترین زمان برای فعالیت است . برای مثال در مناطق کویری ایران در تابستان و در دمای ۴۹ درجه و بدون مصرف آب حد اکثر زمانی که یک فرد زنده می ماند چیزی در حدود ۲ الی ۳ ساعت می باشد . در صورتیکه همین فرد در زمان تابش در زیر سایه استراحت کند و در شب به ادامه مسیر بپردازد در حدود ۵/۲ روز می تواند بدون مصرف آب به زندگی ادامه دهد . نکته حایز احمیت دیگر این است که برای هر روز زنده ماندن در دمای ۴۹ درجه (با احتساب استراحت در روز و حرکت در شب ) به مقدار ۲ لیتر آب نیاز است .

در شرایط بحران نکات زیر را در هنگام مصرف آب رعایت کنید :
در هنگامی که تشنه هستید آب بنوشید , آب را قورت ندهید بلکه آن را در دهان مزه مزه کنید و به آرامی بنوشید , از فعالیتهای غیر ضروری پرهیز کنید و پناهگاهی برای در امان ماندن از تابش خورشید بیابید, در صورتی که هیچ سایه ای نیافتید بدن خود را در شنها دفن کنید و تکه پارچاه ای بر روی سر خود بکشید تا از تابش مستقیم در امان بمانید , هرگز در گرما لباسهای خود را در نیاورید این کار باعث شدت تعرق شما خواهد شد هرچند که احساس گرمای کمتری کنید, حتی صورت خود را نیز بپوشانید, در هنگامی که آب محدود در اختیار دارید مصرف غذا و نمک را کاهش دهید و در هنگامی که هیچ آبی در اختیار ندارید به هیچ عنوان غذا نخورید . بدن شما قادر است تا ۱۰ روز بدون مصرف غذا در شرایط سخت به زندگی ادامه دهد .

روشهای تهیه آب :

رفع تشنگی بدون آب: 

تهیه آب با دستگاه تقطیر خورشیدی:

یافتن آب با گنجشکها: يافتن آب با گنجشكها در طبيعت اگر نشانه‌ها را بشناسيد راحت آب پيدا مي‌كنيد اما گنجشك‌ها را از ياد نبريد.

رفع تشنگی با آدامس: آدامس جويدن آدامسهايي با طعم نعنا و اكاليپتوس مي‌توانند ساعتها از تشنگي طبيعت گرد جلوگيري كند.موضوعات :
برچسب‌ها :
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاه ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *