no-img
سنجور

پرسشنامه استرس - سنجور


سنجور

ادامه مطلب

ZIP
پرسشنامه استرس
zip
آذر ۲۱, ۱۳۹۶
16صفحه
۳,۰۰۰ تومان
۳,۰۰۰ تومان – خرید

پرسشنامه استرس


پرسشنامه استرس

مقدمه:

چگونه با فشارهای روانی (استرس)کنار می آیید؟

بدن ما به سیستم اخطار اولیه مجهز است که بهمنظور تشخیص و دفع خطر ها طراحی گردیده و قبل از وقوع حوادث ما را مطلع می سازد. این سیستم در ظاهرپنج حسگر دارد – بینایی ، چشایی، بویایی ، لامسه و شنوایی – و در پشت این حس گر ها ، سیستم پیچیده ای قرار گرفته است که اطلاعات جمع آوری شده توسط گیرنده های عصبی را نمونه برداری کرده و پردازش می کند.

در پشت این سیستم نیز ، سیستم فرماندهی و کنترل قرار دارد (بخش اصلی مغز) که واکنش های عضلانی و عصبی بدن را هدایت می کندو بر اساس موقعیت تهدید کننده ، فرمان میدهد که بایستیم و مبارزه کنیم یا روی برگردانده و فرار کنیم.

تغییرات مختلفی که به علت واکنش ما نسبت به خطر یا هر موقعیت در حال وقوع ، در سیستم عصبی صورت می گیرد ، تاثیرات روانشناختی متمایزی بر جای می گذارد. این تغییرات را هیجانهای خود می نامیم – احساساتی که به ما میگویند سیستم عصبی ما به چه حالتی از انگیختگی تغییر مکان داده است.

در واقع کلیه موجودات از جمله انسان ، در محیطی خطرناک ، تهدید کننده یا مبارزه جویانه زندگی می کنند و از این رو چه در دوستی یا دشمنی ، خوشحالی یا افسردگی ، سیستم عصبی ما در همه حال با حساسیت بسیار بالایی عمل می کند.

در روزگارانی که متوسط امید به زندگی فقط سی سال ( یا در صورت خو شانسی چهل سال) بود ، این حساسیت چندان اهمیت نداشت. اما امروزه بسیاری از افراد (به ویژه با نزدیک شدن به میانسالی ) احساس می کنند با افزایش فشار زندگی،دفاع هیجانی آنان به نوعی تضعیف شده است.

هر کس در مقابل خطر و تهدید با نمایش درجه ای از واکنش هیجانی ، عکس العمل نشان می دهد اما تغییر در میزان استرس ایجاد شده توسط یک موقعیت خاص ، اهمیتی دو چندان می یابد.همه ی افراد توان آن را ندارند تا به شکلی مطلوب خود را با شرایط وفق داده و سازگار کنند و همین عدم سازگاری اغلب خود را به شکل علایم بیماری های جسمانی یا حالت های غیر عادی ذهنی آشکار می کند.

در مجموع می توان گفت این تغییرات ، الگوهای رفتاریی هستند که اصطلاحا نوروتیک یا روان رنجوری نامیده می شوند. متاسفانه این کلمه مفهومی نامطلوب در نزد عامه ی مردم پیدا کرده است و عموما روان رنجور خویی را با جنون و دیوانگی برابر می پندارند.

در واقع هیچ چیز نمی تواند تا این حد از حقیقت فاصله داشته باشد. مقداری روان رنجورخویی در همه ی افراد وجود دارد. لااقل در هر فردی که زندگی فیزیکی یا فکری فعالی را دنبال می کند و با این واقعیت روبه رو است که در هیچ زمانی جهان رها از مشکلات نخواهد بود، درجه ای از روان رنجور خویی وجود خواهد داشت.

این پرسشنامه به شما امکان میدهد تا ارزیابی صادقانه ای از نحوه ی واکنش خود نسبت به استرس های پیچیده ی روانشناختی ، جامعه شناختی و فیزیولوژیکی زندگی امروز داشته باشید. تحلیل این پرسشنامه بر اساس ارزیابی دقیق روان شناختی بالینی استوار است. با وجود این ارزیابی تنها یک راهنماست و نمی تواند بیانیه ای دقیق یا جامع درباره شخصیت شما باشد. در عین حال جهت کسب نتیجه ای مطلوب به نکات زیر توجه فرمایید.

توصیه ها:

آزمون:

نمره گذاری:

تحلیل و تفسیر نمرات:

مطالب زیر در مورد کسانی صدق می کند که کل امتیازات آنها در سطح پایینی است (و امتیاز هر یک از صفات چهارگانه از نصف کل امتیازات بیشتر نیست).

  1. اضطراب: آزمودنی باید (به رغم تمایل خود) با نهایت تلاش با دیگران اختلاط کند و در صورت امکان در فعالیت های سازنده مانند سرگرمی ها یا امور ورزشی شرکت نماید.
  2. تشویش: آزمودنی نباید سعی کند با تشویش خود مبارزه کند , فقط باید از آن اجتناب کرده و در صورت شدت گرفتن آن با کارشناسان امر مشورت نماید.
  3. وسواس: آزمودنی باید سعی کند کمتر ایراد گیر باشد و دیگران را بیشتر تحمل کند . عدم تحمل آزمودنی ] در واقع عدم تحمل خودش می باشد.
  4. هیستری: توجه داشته باشید که اکثر مشکلاتی که ظاهرا بر زندگی آزمودنی تاثیر می گذارند, منشا روان شناختی دارند و در صورت برطرف شدن تعارضات عمده در سبک زندگی وی , ناپدید خواهند شد.

 

 

 موضوعات :
برچسب‌ها :
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاه ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *